6 naj krajín ako stvorených pre vegánov

6 naj krajín ako stvorených pre vegánov

6. Izrael

Minimálne 10% izraelčanov sa považuje za vegetariánov a vegetariánskych reštaurácií je tu pomerne dosť. Tradičné stredozemné jedlá ako hummus, babaganoush, tabouleh sú všetky vegan. A nezabudnime na originálny falafel – asi najväčší príspevok tejto krajiny ľudstvu. Teda okrem dvoch svetových náboženstiev, výletu do svätého Jeruzalemu, magického zážitku z návštevy Tel Avivu, známemu aj pre jeho nočný život a boom technického priemyslu. Keďže let do Izraela je menej pravdepodobný, tak vám odporúčam návštevu neďalekej Viedne, kde si môžete falafel vychutnať v skvelom pita chlebe.

5. Taiwan

1 z 10 tajvancov je vegetarián. A keďže tradičná čínska kuchyňa nepoužíva mliečne výrobky ako maslo, mlieko alebo jogurt, vegáni sa môžu tešiť na mnohé vegetariánske jedlá, ktoré sú tiež vegánske. Za tieto kulinarske zvyky vďačia obyvatelia Taiwanu tradíciám a vplyvu Budhizmu a Daoizmu, ale značnú mieru na tom má aj tunajšia vláda, ktorá podporuje kampaň jeden deň v týždni bez mäsa a striktne reguluje vegetariánske označovanie potravín.

V jednej zo 6,000 tajvanských vegetariánskych reštaurácií si možete vychutnať neskutočné množstvo jednoducho pripravených zeleninových jedál ako varená zelenina, tofu, huby, alebo vynikajúce zeleninové dumplings, a to vsetko vegan.

4. India Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt india spices

Asi 1/3 Indie, čo je 1.2 miliardy ľudí, sú vegetariáni. India sa tak dostáva na prvú priečku vegetariánskych krajín sveta. Za vegetariánov sa tu označujú lacto vegetariáni a veľa zeleninových jedál je pripravovaných z ghee (odstredené maslo) alebo jogurtu. Reštaurácie sa tu označujú ako “čisto vegetariánske”, rozumej vegánske, “vegetariánske” alebo “nevegetariánske”. Ak sa vám podarí navštíviť túto krajinu určite ochutnajte skvelé samosy, dal (hustá šošovicová polievka), curry, zeleninové biryani (obdoba nášho rizota), chana masala a chlieb roti. Alebo môžete cestovať do Indie v lacnejšej verzii, stačí ak v kuchyni budete používať typické indické korenie ako napríklad cumin, koriander, turmerik, zázvor, fenikel, škoricu či klinčeky.

3. Kórea

Kórejská kuchyňa je známa pre svoje bulgogi (mäso pripravované na barbecue spôsob), ale podľa tradícií bola založená na jednoduchej príprave sezónnej zelenej zeleniny, zrnách ako napríklad fermentovanej sóji a kimchi. Kórejská kuchyňa má hlboké tradície v budhistických kláštoroch a vegánske jedlá z parej ryže a divokých zelených papradí, bambusových klíčkov, húb, tofu, morskej trávy, sušených lotusových koreňov sú poplárne pre budhistov i nebudhistov. Ak sa vám zdá, že to znie akoby ste jedli malý les, nebojte sa, chutí to proste delikátne.

2. Taliansko

Verili by ste, že môžete prežiť ako vegáni v Taliansku – krajine klobás, šuniek a skoro erotickej posadnutosti syrom? Samozrejme. Na rozdiel od Francúzska, kde maslo je základom skoro všetkých receptov, taliani varia na olivovom oleji a syr pridávajú väčšinou nakoniec, čo pre vegánov znamená možnosť vynechať ho. Stačí ak si objednáte “senza formaggio!” a prinesú vám neskutočne dobré fusilli al pomodoro (cestoviny s rajčinovou omáčkou), niekde vám do nich nasekajú aj saturejku a hríbiky. Dnes sú už celkom bežné cestoviny bezvaječné. Dokonca si môžete objednať aj pizzu bez syra a dostanete krásnu tenučkú a chrumkavú pizzu, s bublajúcou rajčinovou šťavou uprosted pokrytou artičokami a nonšalantne posypanú bazalkou. Ak sa však obávate, že by sa tam syr predsa niekde kuchárovi omylom zatúlal, mám pre vás niečo skutočne vynikajúce: v Taliansku sú aj vegánske reštaurácie, kde si v kľude môžete objednať seitan alebo vegánsky dezert.

1. Anglicko

Anglicko bolo dlho považované za gastronomickú katastrofu. Kým nás taliani obohatili pizzou a cestovinami, angličania nám servírovali nepodarené koláče a divné kaše. Ale keď hovoríme o vegánstve a vegetariánstve, tu musíme obrátiť list a pochváliť 7-11% Britov, ktorí sú vegetariáni a Anglicko tak dostávajú na prvú priečku krajín EU v počte vegetariánov. Za čo treba Anglicko najviac pochváliť je niekoľko veľmi zaujímavých vegánskych reštaurácií, ktoré si nadobudli svetovú reputáciu aj vďaka ich diverzifikovanej etnickej kuchyni a napríklad aj super jahodovému koláču.

Leave a Reply