Aké oblečenie nosia vegáni?

Aké oblečenie nosia vegáni?

Ak sa pozriete na niekoho opasok, topánky či kabát je veľmi ľahké určiť či je alebo nie je 100 % -ným vegánom.

vegan clothing

Som vegánom. Čo na seba?

Výber oblečenia a módnych doplnkov, ktoré sú vegánske je široký, stačí sa len lepšie pozerať a čítať etikety.

Niektorí nakupujú v špecializovaných vegánskych obchodoch (zatiaľ bohužiaľ len v zahraničí), ostatní si objednávajú svoje módne vychytávky online z celého sveta. Tak či onak, vegánske oblečenie, topánky a doplnky sú cenovo prijateľné a štýlové.

To, že koža a výrobky z nej sú OUT je očividné. Ale prečo aj vlna?

Čo je zlé na vlne?

Výroba vlny je priemysel. Ako každé iné odvetvie živočíšnej výroby aj toto stavia zvieratá do pozície objektu – zdroja pre ľudskú spotrebu. Niekto z vás môže oponovať: vlna sa získava strihaním oviec, nie ich zabíjaním. Avšak nedomestikované ovce prirodzene produkujú iba také množstvo vlny, ktoré potrebujú na prežitie v ich prostredí. Tak ako sme vyšľachtili sliepky a ošípané, ktoré sme nadopovali antibiotikami a teraz nevládzu chodiť, použili sme genetické inžinierstvo aj k manipulácii produkcie ovčej vlny.

Strihanie je samo o sebe, brutálny proces, v ktorom  sú vydesené zvieratá nútené k poslušnosti.

Asi polovica svetovej Merino vlny pochádza z Austrálie. Čo sa tam deje na ovčích farmách?  Neprirodzené chovné praktiky za účelom zvýšenia produkcie vlny spôsobujú, že týmto ovciam vráskavie koža. Takáto neprirodzená nadmiera vlny spôsobuje mnohým ovciam kolaps a dokonca aj smrť prehriatím v horúcich letných mesiacoch, a vrásky zhromažďujú moč a vlhkosť. Vlhkosť priťahuje muchy, ktoré kladú vajíčka v záhyboch kože. Larvy vyliahnuté z týchto vajíčok požierajú ovčie mäso zaživa. Výsledkom je extrémne bolestivé ochorenie známe ako flystrike. Aby tomuto austrálski farmári zabránili (alebo skôr, aby si zachovali efektivitu nákladov), takto choré zvieratá podstupujú brutálny zákrok – mulesing (pripojila som video link, ale nie je vhodný pre slabšie povahy). Pri tomto nehumánnom zákroku sú ovce násilne zviazané a nohami priviazané ku kovovým tyčiam, zvyčajne bez akéhokoľvek utlmenia bolesti  a sú im odrezávané veľké kusy kože od konečníku, alebo infikovaná časť kože je zasvorkovaná a čaká sa až odumrie a odpadne. Mulesing je veľmi surový pokus ako vytvoriť kožu, ktorá nebude priťahovať muchy.

Zmrzačenie oviec je nielen veľmi kruté, ale aj neefektívne. Veľa oviec, ktoré podstúpili takúto brutalitu, stále trpí bolestivou chorobou flystrike (myiázou).

Pre vašu predstavu, kvôli tejto chorobe v Austrálii každý rok zomrie viac ako 3 milióny oviec.

Vlna je široko používaná v textilnom priemysle.  Dokonca ju môžete nájsť aj tam, kde by ste ju nehladali – v oblečení, posteľnej bielizni, alebo kobercoch či matracoch.

Ak nechcete, aby ste prispeli k zneužívaniu priemyslu výroby vlny, skontrolujte etikety  a urobte si prieskum výrobcov oblečenia ešte pred kúpou.

Alternatívne tkaniny sú široko dostupné a zahŕňajú napríklad konope alebo bambusové priadze, organické bavlny, polyester fleece,  mäkký akryl a umelé kožušiny.

 Čomu sa ešte vyhýbať?

Leanne Mai-ly Hilgart supermodel

Supermodelka Leanne Mai-ly Hilgart , ktorá má vlastnú radu vegánskeho oblečenia.

Koža, vlna a kožušina sú tri najznámejšie živočíšne produkty, ktoré sa používajú na výrobu oblečenia. Ale pozor! Vo vašom šatníku možno visia aj niektoré menej známe materiály, ktoré tiež nie sú vegánske.

Ide o výrobky z:

 • Alpaky
 • Angory
 • Vikune
 • Ťavieho vlasu
 • Kašmíru
 • Ovčej vlny
 • Kengury
 • Kože z jahniat karakuly
 • Mohéru
 • Pašmínu
 • Semišu

Slávna návrhárka Stella Mc Cartney uviedla na trh vegan-friendly line módnych doplnkov

Aj topánky sú vegan.

Leave a Reply