Korok namiesto kože

Korok namiesto kože

Veganstvo.sk zdarma podporuje propagáciu komerčných vegánskych produktov, podnikateľských nápadov za ekologickým, či ochranárskym účelom, či za účelom zníženia utrpenie zvierat.

Hľadáte kvalitné módne výrobky neživočíšneho pôvodu? Také, ktoré rešpektujú prírodu a sú z udržateľného materiálu? Pri ktorých výrobe nikto a nič neprišlo o život?

Predstavujeme vám novátorskú alternatívu k zvieracej koži – KOROK. Nie však ten korok, čo poznáte z vínových zátok alebo školských násteniek. Z korku, resp. z jeho jemnej vrstvy nazývanej „korková koža“ sa dajú ušiť atraktívne kabelky, peňaženky a mnohé ďalšie drobnosti. Prostredníctvom eshopu CORK it, prenikla vegánska móda z korku už aj na Slovensko.

CORK it je slovenský projekt, ktorého poslaním je priniesť na trh módy ekologický a kvalitný materiál – korok. V CORK it nájdete ručne vyrábané korkové produkty z Portugalska, z krajiny korku.  Väčšina z výrobkov CORK it sa pýši označením VeganPETA approved. Heslom CORK it je „nosíme prírodu“.


Prečo korok a korková koža?

Zber korku neubližuje prírode ani zvieratám. Korok sa ťaží z kôry dubu korkového, ktorý rastie v stredomorskom prostredí. Kôra sa olupuje ručne zo stromov starších ako 25 rokov a strom sa v nijakom prípade nepoškodzuje. Dokonca ten strom, ktorý sa používa na pravidelné získavanie korku, je prírode o niečo prospešnejší. Absorbuje totiž 5x viac CO2 než nevyužívaný strom.

Okrem svojho pôvodu rešpektujúcemu prírodu, sa korok a výrobky z korkovej kože, vyznačujú pozoruhodnými vlastnosťami.


Výrobky z korku sú:

  • Vysoko kvalitné a odolné – Kabelky či peňaženky sa nedajú poškriabať, sú odolné voči oderu, neprepúšťajú vodu a nechytajú na seba prach.
  • Neskutočne príjemné na dotyk, priam zamatovo jemné.
  • Ľahké – Korok je veľmi ľahký a vzdušný materiál. Preto sú korkové tašky obľúbené pri cestovaní.
  • Skutočne unikátne – Dve na prvý pohľad rovnaké kabelky od tej istej značky nikdy nie sú úplne identické. Každý strom, každá vrstva kôry má odlišnú štruktúru podobne ako naše neopakovateľné otlačky prstov.
  • Hypoalergénne: Korok a výrobky z neho nespôsobujú alergie a nešíria na sebe žiadne mikroorganizmy.
  • Jednoduché na údržbu – Nie je potrebné ich krémovať a ani inak ošetrovať.
  • Príjemne voňavé – Korková kôra má svoju špecifickú drevnatú vôňu. Pri zmoknutí, na rozdiel od občas nepríjemne zapáchajúcej namokrenej zvieracej kože, korok naopak vonia.
  • Udržateľné – Korkové výrobky vznikli v udržateľných podmienkach. Do výrobného procesu sú zapájaní výlučne odborníci, detská a ilegálna práca v ňom nemá miesto. Získavanie korku a stavy korkových lesov sú prísne kontrolované, tak aby nedochádzalo k masovému a spontánnemu olupovaniu kôry.
  • Korkové výrobky v sebe príbeh…Kým z kôry vznikne hotový produkt, môže to trvať aj niekoľko rokov. Korok z jedného stromu sa môže olupovať až každých 9 rokov. Od získania kôry až po samotné ručné šitie prejde niekoľko mesiacov, pretože časti korkovej kôry sa musia narezať, vystaviť vplyvom horúcej vodnej pary a nechať odležať.

Čo nájdete v CORK it?

V CORK it nájdete atraktívne výrobky z korku od poctivých a preverených dodávateľov. Korkové kabelky ako napríklad TOTE, SATCHEL a ONTARIO disponujú množstvom priestoru a šikovnými priehradkami. Sú preto skvelé na každodenné nosenie do práce, školy alebo na služobné cesty.
Menšie kabelky ako CROSSBODY, DARK GREEN, CLUTCH sa hodia viac na prechádzky či na rande.

Viac o tom, čo je výnimočné na jednotlivých kabelkách v CORK it, si prečítate TU.

CORK it ponúka korkové peňaženky rozličných veľkostí, farieb a dizajnu, tak aby si každý našiel tú svoju pravú. Od minimalistickej MADRID, cez elegantnú BARCELONU až po rozmernú peňaženku či takmer kabelku ACTAHU.

Detailnejšie sa o korkových peňaženkách dozviete TU.