Hudbou za vegánstvo

Hudbou za vegánstvo

Možno už poznáte nášho slovenského rapera Presenta z Bratislavy, ktorý šíri myšlienku vegánstva pomocou hudby medzi mladých ľudí. Otvorene vo svojej tvorbe hovorí o krutosti páchanej na zvieratách i planéte. Hlboké myšlienky chytia za srdce nejedného poslucháča, ktorí i vďaka Presentovi prehodnotili svoje priority a rozhodli sa vkročiť na cestu lásky a rovnocennosti.  Ochotne nám poskytol rozhovor o svojom živote, hudbe  a krásach vegánskeho života.   Jeho tvorbu nájdete aj tu:

Odkedy si vegan a čo ťa k tomu viedlo ?

Odkedy som veganom ani nerátam, prešlo to tak postupne z vegetariánstva na ktoré som prešiel tak 3-4 roky dozadu. A postupom času som prešiel na čisto vegánsku stravu. Veganom som čisto z etických dôvodov, keďže sa nechcem podieľať na tom neskutočnom utrpení živých tvorov, skrz konzumáciu a podporovanie mäsového, vaječného, alebo mliekárskeho priemyslu. A hlavne by som teda zdôraznil ten mliekársky priemysel, kde často zvieratá trpia viac a dlhodobejšie , ako v mäsovom priemysle. Veľa ľudí si žiaľ neuvedomuje skutočnú cenu toho čo konzumujú a ako sa vlastne ten syr, alebo mlieko dostalo k nim na stôl.

Kravy dojnice sú chované v takých podmienkach o ktorých sa nám nesnívalo ani v najhorších snoch. Sú nepretržite napojené na automatickú dojičku pri čom sa im zapaľujú a hnisajú vemená, čo býva aj jeden z častých dôvodov úmrtí. Ale čo je na tom najšialenejšie je to, že mi tie úbohé živé bytosti v podstate „vyrobíme“ aby pre nás produkovali mlieko, ktoré je pôvodne určené teliatku. Preto sú kravy znásilňované inseminátormi a napichané hormónmi aby bola produkcia mlieka ešte vyššia. To nehovorím o tom že teliatko, ich dieťa, je im ihneď po narodení odobraté a vo väčšine aj usmrtené. Následne kravička, ktorá by sa pokojne mohla dožiť aj 20 rokov je pre svoju klesajúcu produkciu mlieka usmrtená asi po 4 rokoch. 4 roky utrpenia, znásilňovania, strachu a bolesti. Keď si to človek takto uvedomí, tak je to naozaj zvrátený biznis a je jedno či má ten výrobok nálepku bio, alebo nie. Vždy je za tým bolesť, strach, utrpenie a smrť…

Prečo si sa rozhodol šíriť vegan myšlienku cez hudbu? Čo na to fanúškovia? Ako reagujú nevegan fanúškovia na tvoju tvorbu?

Po prvé, nikto to tu nerobí, nikto z umelcov (česť výnimkám) sa nepostaví za tých, ktorí trpia najviac. Denno denne , 24 hodín nonstop posielame naložené kamióny živými bytosťami na smrť, ale akoby sa nič nedialo a netýkalo sa nás to. Pri tom z rádia počúvam len samé okrídlené klišé skladby o láske, umelci majú dnes v móde robiť motivačné skladby zas plné fráz o etike, morálke a poúčajú druhých ako majú žiť, ale z môjho pohľadu je to falošné. A teraz to poviem tak ako to cítim a vidím ja. Nikto kto podporuje smrť a utrpenie akejkoľvek živej bytosti, nemá právo poúčať druhých o etike, láske, alebo empatií, to je falošné. Sebaklam. Čo sa týka druhej otázky, tak fanúškovia reagujú rôzne, ale keďže mám väčšinu vegan fanúškov tak je to ok.

Samozrejme nie všetkých, ale tí rozumnejší to chápu a ak majú nejakú otázku ohľadom vegánstva tak sa opýtajú a ja im vždy rád odpoviem. Majú zas o to otvorenejší pohľad a hlavne srdce. Veľa krát sa mi stalo, že mi došla správa, alebo mi vraveli na koncertoch, že prešli na vegánsky štýl života hlavne vďaka mojej tvorbe a to je to prečo to robím a čo ma tak nesmierne teší. Aj keby to bol len jeden jediný človek, aj tak to má pre mňa zmysel!

Tak isto nemám problém viesť normálnu diskusiu. Samozrejme našli sa aj takí čo si z toho robili srandu a provokovali, ale ja osobne netolerujem vysmievanie sa niekoho utrpeniu a bolesti a zľahčovanie niekoho smrti, takže ak sa našiel u mna na fb naprílad niekto taký, čo mal potrebu hádzať tam „vtipné“ poznámky, tak o takých „fanúšikov“ ani nemám záujem a rovno ich mažem. Nie preto, že by som sa bránil diskusií, ale nemám potrebu sa doťahovať s niekym cez internet, keď ten druhý očividne prišiel iba provokovať a robiť si srandu. Ale čo už, aj taký je život „internetových diskutérov“ )

Trošku klišé otázka ale prinieslo ti veganstvo nejaké zdravotné problémy?

Som anemický, vypadali mi vlasy aj zuby, nemám chuť do jedla a keď svieti silné slnko tak som priesvitný 😀 😀 Nie nie, práveže vôbec žiadne,dokonca som menej chorý ako som býval a cítim sa viac fit

Stratil si niečo prechodom na vegánsku stravu?

Naopak , veľa som získal. Či už nových ľudí v mojom okolí ,alebo už spomínané zdravotné benefity. Čo som stratil tak možno niektorých ľudí z môjho okolia čo to nevedeli pochopiť, ale ak niekto nevie pochopiť človeka, ktorý sa rozhodol žiť naozaj eticky a neubližovať, tak ja zas nechápem ich a vôbec mi nie je za nimi smutno.

Spolupracuješ s nejakými organizáciami pre ochranu zvierat alebo pomáhaš zvieratám aj nejako aktívne?

S organizáciami už pomenej, pretože som sa neraz presvedčil že celé ich „ochranárstvo“ je falošné. Koho ale podporujem je projekt Vegan Fighter, portál Soucitne.cz , OBRAZ – Obránci zvířat, alebo Farmu Naděje , ktorú chcem podporiť aj výťažkom z nového albumu. Zaslúžia si to. A určite rád podporím každú organizáciu, ktorá je čistá a ide jej naozaj o zvier

atá. A aktívne sa dá podieľať na záchrane zvierat aj osvetou, čo ja robím skrz hudbu, texty, alebo videá. Čo im ale pomôže najviac je ich oslobodiť reálne z klietok, bitúnkov, alebo laboratórií. To je žiaľ v dnešnej dobe považované za terorizmus. Verím, že raz sa to ale zmení. Go A.L.F. 😉

Čo by si odkázal tým, ktorí majú pochybnosti o veganstve?

Každý mal podľa mňa určité pochybnosti ako prechádzal na vegánstvo. Hlavné je nad tým nemávnuť rukou, ale vzdelávať sa. Študovať, čítať a pýtať sa priamo dlhoročných vegánov a nebáť sa nechať si poradiť. Sledovať vegánske stránky, fóra, blogy a byť tomu aspoň trošku otvorený, pretože tu nejde iba o nás, ide tu hlavne o milióny ďalších živých bytostí, ktorým môžeme práve my zmeniť život na krajší a za to to predsa stojí. Nehovorme o láske ale žime ju, nehovorme o empatií ale buďme empatickí. Zdieľanie obrázkov na fb je síce fajn, ale to tie zvieratká nezachráni. Začnime u seba.

A na záver pár pekných slov pre vegánov a všetkých ľudí, ktorým nie je ukradnutí život iných 🙂

Som rád a ĎAKUJEM , že Vám nie je ukradnutý život iných bytostí. Preto ĎAKUJEM za každého jedného vegána a vegánku, ste úžasní! Šírte túto osvetu ďalej, pretože hlasom nemých bytostí ste práve VY! Go vegan