Ľudskosť – slovo, ktorého význam ľudia nechápu

Ľudskosť – slovo, ktorého význam ľudia nechápu

(autor: Kristína Timkovičová)

Ľudskosť alebo humánnosť sú naozaj často skloňované slová. Vymysleli sme si ich zrejme preto, aby sme sa oddelili od zvierat a zvyšku prírody. Zviera predsa nemôže byť humánne keď je to zviera. Môže to byť jedine človek kto je humánny, ľudský.

Chápeme však význam týchto slov správne?

Slovo ľudskosť je vnímané ako niečo dobré. Ako vyjadrenie citov, pomoci, empatie. Keď je to však taká dobrá a potrebná vec nejde mi do hlavy ako mohlo vzniknúť slovné spojenie humánne zabitie.

Veď logicky keď som humánny tak nezabíjam. A keď zabíjam tak nie som humánny. Ako sa dá humánne zabiť? Doteraz mi na to nikto nedal odpoveď, ktorá by ma presvedčila o tom, že tieto slová spolu majú zmysel. Ľudia si potrebovali nejakým spôsobom ospravedlniť denno denné zabíjanie nevinných živých bytostí a upokojiť tak ostatných ľudí, že nejde o nič zlé. Veria, že keď pošlú zvieratá do plynu tak je to humánnejšie ako pustiť im do hlavy elektrický výboj. No neviem ako ste na tom vy, ale mne to príde úplne zvrátené!

Najsmutnejšie je na tom to, že spoločnosť túto povedzme informáciu prijala a úplne sa s ňou stotožnila. Ľudia, ktorí tvrdia, že milujú zvieratá a nikdy by im nedokázali ublížiť sú ochotní platiť svojimi peniazmi za ich zabitie. Ľudskosť, ktorá má zmysel a hlboký význam si práve ľudstvo prispôsobilo a dalo jej svoje vlastné pravidlá.

Pozrite sa len na to v akých podmienkach žijú zvieratá na bitúnkoch. Sú natlačené v malých ohradách, stoja celý deň vo vlastných výkaloch a jedia čosi čo sa ani nedá nazvať potravou. Berieme matkám ich mláďatá, privlastňujeme si ich kožu lebo sme si povedali, že bude práve v móde, nútime ich preskakovať obruče lebo je to pre nás obrovská zábava. Sú to podľa Vás humánne podmienky pre život? Takto sa správa humánny tvor?

Tieto podmienky im však vytvoril práve človek! Tá rozumná ľudská bytosť. Ani v dnešnej modernej a vyspelej dobe človek nevie pochopiť takú banálnu vec akou je ľudskosť. Zatvára oči lebo nechce vidieť dôsledky svojich činov. Nechce počuť čo sa deje za zatvorenými dverami bitúnkov.

Ja však verím, že ľudskosť v sebe máme všetci. Treba jej len dať priestor a nebáť sa byť iný ako ostatní. Pozrieť sa pravde do očí a uvedomiť si vlastné chyby. Nikdy nie je neskoro vrátiť slovu ľudskosť jeho skutočný význam a prispôsobiť mu svoj život. Možno si poviete že je to nereálne či bláznivé. Nestojí však za to vyskúšať to?

Nesnažte sa zmeniť ľudí okolo seba. Prvým krokom je začať vlastnou zmenou. Svojou hlavou a hlavne srdcom.

Poďme spolu dokázať, že sme ľudia. Neubližujme, netýrajme, nezabíjajme. To pre nás nie je prirodzené. Prirodzená je ľudskosť! Tá z nás robí ľudí.

Buďme ľudskí. Buďme vegáni.