Nerešpektované dominanty prírody

Nerešpektované dominanty prírody

Sú majestátne, silné, inteligentné. Nazývame ich šelmami a máme pred nimi rešpekt no nerešpektujeme ich. Hovorím o zvieratách, ktoré sú silnejšie ako človek. Levy, tygre, pumy, medvede, vlky, a veľa ďalších. Ak by sme sa s nimi stretli vo voľnej prírode a nemali by sme žiadnu zbraň alebo nástroj, ktorým by sme sa bránili tak by sme určite nevyviazli zo súboja s nimi živí.

Ale my sme samozrejme ľudia. Sme natoľko vyspelí a inteligentní, že už máme zbrane, uspávacie lieky a ani taký lev či ľadový medveď pre nás nepredstavuje hrozbu. Vzali sme ho z jeho prirodzeného prostredia a zavreli sme ho do klietky alebo za sklo aby sme sa naňho mohli pozrieť. Možno si teraz poviete, že preháňam. Že tie zvieratá žijú v zajatí od narodenia a iné podmienky nepoznajú tak sú zvyknuté.

lev v zooZnamená to ale, že v sebe nemajú hlboko zakorenené inštinkty? Že nemajú potrebu behať, loviť či žiť vo svorkách? Že nepotrebujú pokoj na odpočinok? Toto sú ich základné potreby, ktoré z nich robia šelmy. Pozrite sa napríklad na leva v zoologickej záhrade. Jeho „výbeh“ nestačí ani na to aby sa poriadne prešiel nie to sa ešte prebehol a využil svoju silu a rýchlosť, ktorá mu bola daná. A čo vlky? Už som bola v zoo kde bol vlk zatvorený vo svojej ohrade úplne sám. Bola mu tak odopretá jeho hlavná životná potreba a to život vo svorke.

Pohľad na zafúľaného polárneho medveďa ležiaceho v 35 stupňovom teple na rozpálenom kameni, ktorý ledva dýcha a nemá sa ako ochladiť je do plaču. Polárne medvede sú prispôsobené na teploty často nižšie ako -40 stupňov. V prírode sa potápajú a lovia ryby či mrože. Denne dokážu prejsť desiatky kilometrov a sú veľmi čistotné. Zatvorené v zoo v krajine kde nikdy nepocítia sneh či ľad je pre nich celý život utrpením. Je to akoby sme my ľudia mali žiť pri teplote 60 stupňov celzia a vedľa seba by sme mali len lavór s vlažnou vodou. K tomu by nám na sklo v jednom kuse klopali návštevníci a tlačili by nám do tvárí objektívy fotoaparátov. Predpokladám, že by sa nám to tiež veľmi nepáčilo.zachrana-zoo-boj-depresia

Keby bol v takýchto život ohrozujúcich podmienkach väznený človek tak by sme sa obracali na zákon, humánnosť či ľudské práva. Keď sa to isté týka zvierat tak je to úplne v poriadku. Oni sú tu predsa na to aby sme sa vzdelávali. Aby sme videli ako vyzerajú naživo. To čo však vidíme v zoologických záhradách, za čo platíme často nemalé vstupné je len obyčajná krutosť ľudí. Ďalší dôkaz toho, že si myslíme, že sme pánmi tohto sveta a môžeme si privlastniť životy iných.

Možno si poviete, že sú zoologické záhrady, ktoré majú obrovskú rozlohu a zvieratá tam majú dostatočný priestor. Ide však o to, že tam nemajú pokoj. Každý deň tam prichádzajú tisíce návštevníkov a povedzme si na rovinu. Ľudia sa nevedia správať pokojne a úctivo. Pokrikujú po nich, hádžu im jedlo len aby to zviera „niečo robilo“ a oni mali ďalšiu super fotku do albumu na facebook. zoologicka-zahrada-bojnice

Tieto zvieratá často trpia psychickými poruchami ako napríkad stále dookola sa opakujúcimi pohybmi či depresiami, ktoré vyplývajú práve zo stereotypného spôsobu života . Ak sú vo svojich klietkach sami tak im chýba kontakt s ostatnými príslušníkmi svojho druhu ale tiež s ostatnými zvieratami, ktorý by vo voľnej prírode mali. p1020216

Je pravda, že v tomto štádiu už nie je možné vypustiť všetky zvieratá zo zoo len tak do voľnej prírody. Naučili sme ich, že dostanú každodennú dávku potravy a preto by s veľkou pravdepodobnosťou v prírode sami neprežili. Od narodenia nemali potrebu loviť a zabezpečovať si život sami. Existujú však chránené prírodné rezervácie, ktoré síce tiež vytvoril človek no zvieratá tam majú priestor. Budujú si vlastné svorky, stretávajú sa medzi sebou a hlavne tam majú pokoj. Do rezervácií sa nedostanú masy ľudí, ktoré ich berú len ako výstavné exponáty.

Možno Vás teraz napadne otázka: A čo psy a mačky? Tiež ich „väzníme“ vo svojich domoch a bytoch?

Tu sa stačí logicky zamyslieť. Tí, ktorí majú napríklad psa vedia ako sa na nich tá krásna bytosť teší keď sa vrátia z práce domov. Aká je empatická a vnímavá. Pes je spoločenský tvor, ktorý potrebuje žiť s človekom. O domácich miláčikov sa staráme, učíme ich nové veci, hráme sa s nimi. Chceme aby nám boli blízko a nebáli sa nás.

To však v prípade šeliem neplatí. Nesnažíme sa ich socializovať a spraviť z nich domácich maznáčikov (až na pár výnimiek). Násilím ich zatvoríme do výbehov, ktoré sa snažíme vizuálne čo najviac priblížiť ich prirodzenému prostrediu. Aby tam vyzerali pekne a šťastne. Často sú zabezpečené elektrickými drôtmi a vysokými múrmi aby sa tá nebezpečná šelma nedostala do kontaktu s človekom.

A najhoršie na tom je, že už malé deti učíme, že je to takto normálne. Vezmeme ich do zoo a s úsmevom na tvári im ukazujeme toho obrovského medveďa či leva s majestátnou hrivou. Sú preto odmalička zvyknuté na to, že si zo zvieratami môžeme robiť čo chceme. Že je normálne vidieť zvieratá v klietkach. Často ani nevedia kde tie zvieratá reálne majú žiť oni ich jednoducho videli v zoo. Pozreli sa a odišli.

Dokedy budeme zatvárať oči a platiť za tieto zvrátené ľudské praktiky?

Stačí pritom tak málo. Nájsť si inú formu zábavy. Ak chcete vidieť niečo nové zájdite si do galérie či na výstavu sôch. Obdivujte výtvory ľudí, ktorých baví ich práca a robia ju dobrovoľne. Nemusíme ponižovať a trápiť iné tvory pre našu zábavu. Sme snáď natoľko inteligentní aby sme sa dokázali zabaviť aj inak ako na úkor niekoho iného. Učme sa o nich, pozorujme ich. Robme fotografie no nechajme ich žiť v ich prirodzenom prostredí.

6a0120a7fc3be9970b01901e73c8cd970b-800wi o-CHEETAH-facebook 1192px-Bear_Alaska_(3) animals_hdwallpaper_african-elephants_65627

Áno aj toto je časť filozofie vegánstva. Neubližovať zvieratám svojim konaním a len tak pre zábavu.