OSN: Vegánstvom proti zničeniu planéty

OSN: Vegánstvom proti zničeniu planéty

Určite ste počuli, že vegáni môžu zachrániť planétu Zem, resp. spomaliť záhubu, do ktorej sa rútime neuváženým konaním, plytvaním a nedostatočným aplikovaním trvalo udržateľného hospodárstva.

Ak by veggie burgre vládli svetom…

Môže veganska strava zachrániť svet?  Podľa novej správy OSN , odpoveď je „áno“. Guardian píše, že „globálny posun smerom k vegánskej strave je veľmi dôležitý, aby sme zachránili svet pred hladom, nedostatkom paliva, a pred najhoršími dopadmi na zmeny klímy. “ V správe sa uvádza, že západné preferencie MÄSA a mliečnych výrobkov sú „neudržateľné“, najmä keď sa očakáva, že počet obyvateľov vzrastie na 9,1 miliardy v roku 2050 .

Správa dodáva, že „živočíšne výrobky môžu spôsobiť viac škody ako produkcia stavebných materiálov, ako je piesok alebo cement, plasty a kovy.“ Plus, rastúca krivka chovu hospodárskych zvierat na mäso predstavuje zvýšenú svetovú spotrebu plodín a pitnej vody. V súčasnej dobe, poľnohospodárstvo, obzvlášť mäso a mliečne výrobky, zodpovedá za 70 percent svetovej spotreby pitnej vody. Rovnako zodpovedá za 39 percent z celkového využitia pôdy po celom svete a 19 percent emisií skleníkových plynov.

Dôležité je uvedomiť si, že ako rastie svetová populácia (ktorá spotrebúva živočíšne produkty) tak rovnako rastie aj dopad z poľnohospodárstva. Na rozdiel od fosílnych palív, je tu ťažké hľadať alternatívy. Jedinou možnosťou je znížiť množstvo spotrebovávaných živočíšnych výrobkov. Ak by sa viac ľudí stravovalo vegánsky, naša planéta by si určite vydýchla. V prenesenom zmysle slova, ak by veggie burgre vládli svetom, bol by svet zdravší, krajší a zachovalejší.

OSN nie je jediný subjekt obhajujúci rastlinne orientovanú stravu. Pár z Veľkej Británie sa snaží, aby sa Vegánstvo stalo globálnym hnutím. Duo sa snaží presvedčiť ľudí, aby jedli menej živočíšnych produktov tým, že sa stanú vegánmi na jeden mesiac – Január. Výsledky tejto kampane sú ohromujúce. Podľa tlačovej správy 50 percent minuloročných účastníkov zostalo vegánmi na dobro. Žeby OSN našla nového partnera vo svojom globálnom poslaní?

Leave a Reply