Pravda o vajíčkach

Pravda o vajíčkach

Prečo nekonzumovať vajcia?

Vajcia su produktom vykorisťovania. Sliepka sa vo vaječnom priemysle narodí len preto, aby znášala vajcia. Sú chované selektívne, aby produkovali maximum vajíčok a aj ich existencia závisí na ich schopnosti produkovať vajcia pre farmárov. Počas svojho života je sliepka pripravená o slobodu, či už sa jedná o sliepku z voľného alebo klietkového chovu. Sliepky sú veľmi silno socializovateľné stvorenia, ktoré si radi zháňajú potravu, potulujú sa vo vlastnom prostredí, váľajú sa v prachu, sedia na bidle, hniezdia, ležia na slnku a starajú sa o svoje rodiny. Neuveriteľne trpia, ak niesú schopné prejavovať svoje základné, pre ne prirodzené, potreby.

Smrť skrývajúca sa za vaječným priemyslom

freerangeroundupS produkciou vajec, či už z klietkového chovu, alebo voľného výbehu, úzko súvisí smrť kohútikov. Sliepky určené na komerčné znášanie vajec začínajú svoj život v umelej liahni, kde sa vyliahnu v inkubátoroch. Tieto zvieratá nikdy nepoznali starostlivosť a komfort zo strany vlastnej matky. Keď majú len jeden deň, sú porozdelované na samičky a samčeky. Samičky pokračujú vo svojej ceste ďalej, aby sa stali produkčnými jednotkami – nosnicami, zatiaľ čo samčekovia, ktorí neznášajú vajcia, ani niesú dobrí na mäso (keďže na mäso boli vyšľachtené iné typy kurčiat, tzv. brojlery, rastúce oveľa rýchlejšie), sú zabité po prvom dni života. Buď ich udusia plynom, alebo uhynú v uzavretých nádobách na následky nedostatku kyslíka, avšak častokrát sa ich zbavujú pomletím zaživa v drtičkách.

V každom type chovu, akonáhle klesne sliepkam produktivita, znamená to ich smrť. Po jednom, či dvoch rokoch, sliepka produkuje menej a menej vajec. Chovatelia ju vo voľných výbehoch, rovnako ako v intenzívnych chovoch, nahradia mladšou sliepkou. Jej život by mohol trvať 10, alebo aj viac rokov. Všetky vajcia, ktoré nájdete na regáloch supermarketov sú produktom vykorisťovaného jedinca. Tieto sliepky z voľného výbehu a vo veku 1.5 roka nahnali do kruhu, aby ich následne mohli poslať na smrť. „obrázok“

Príprava jedál bez vajec

Existuje veľa alternatív, ktorými sa vajcia dajú nahradiť.  V koláčoch ich môžu nahradiť banány, vegánske jogurty alebo vegánska šľahačka, vďaka ktorým dostane koláč želanú textúru. Rovnako existujú aj náhradky vajec, ktoré dostať vo vybraných vegánskych predajniach  a v obchodoch so zdravou výživou.

Fakty o sliepkach

Sliepky, alebo kurence sú veľmi spoločenské tvory, ktoré milujú vyhrabávať zo zeme potravu, potulovať sa vo vlastnom teritóriu, váľať sa v prachu, sedieť na bidle, hniezdiť, ležať na slnku a starať sa o svoje rodiny. Ak nemôžu prejavovať celú škálu svojich prirodzených návykov, veľmi trpia. Zatiaľ čo sliepky vo vaječnom priemysle sa zriedkakedy dožijú viac než jedného, alebo dvoch rokov, zachránené sliepky dokážu žiť 10 až viac rokov.  

Pozrite si zábery zo záchrany 11 sliepok z jednej špenielskej farmy:

OPEN RESCUE: HENS from decipher films on Vimeo.

 

Pre veganstvo.sk a Slovenskú Vegánsku Spoločnosť preložila Kristína Muránska

(článok je z anglického originálu Eggs od Animal Equality)