Skrytá tvár palmového oleja

Skrytá tvár palmového oleja

Mnoho rastlinných produktov obsahuje palmový olej, ktorý sa stáva čo raz populárnejší a lacnejší. Množstvo vyprodukovaného oleja sa čím ďalej zvyšuje a to spôsbuje ne-malé problémy. Môžme teda palmový olej vôbec považovať za vegansky? Vela vegánov ho odmieta konzumovať, pretože miera utrpenia a rozsah škody, ktorý vzniká pri získavaní tohto produktu nie je no nič menší než smrť na jatkách.

Palmový olej sa na rozdiel od iných olejov nezískava zo semien ale z oplodia palmy.  Až 90% svetovej produkcie pochádza z Indonézie(Borneo, Sumatra) a Malajzie. V roku 1985 mali palmové plantáže 1500 km štvorcových. Dnes je to takmer stonásobok. Farmári zakladajú požiare pre rýchle odlesnenie aby získali nový kus pôdy pre palmové lesy. Avšak ich nedbalosť a chamtivosť spôsobila najväčšiu ekologickú katastrofu 21. storočia.

Požiare pohltili viac ako 1,7 mil. hektárov porastov do ovzdušia uniklo viac ako miliarda ton oxidu uhličitého. Dažďové pralesy sú označované aj ako pľúca našej zeme a pomaly sa strácajú. Okrem toho toto prekrásne miesto je domovom tisícky živočíšnych druhov a ľudia ich ženú na pokraj vyhynutia. V Indonézii zo 400 druhov suchozemských cicavcov je 15 kriticko ohrozených a 125 druhov ohrozených. V Malajzii je to o niečo lepšie – z 300 druhov je kriticko ohrozených 6 a ohrozených 41. Niektoré druhy sa vyskytujú iba v týchto oblastiach z celého sveta a aj napriek tomu im bezohľadne ničíme miesto, ktoré je ich domovom už tisícky rokov. V neposlednom rade tento krvavý biznis ohrozuje nie len životy miestnych ľudí ale i ľudí na celom svete či už škodlivinami vo vzduchu alebo samotnou konzumáciou oleja.

Samotný palmový olej je zdraviu škodlivý. Obsahuje veľké množstvo nástenných mastných kyselín (49g na 100g palmového oleja zatiaľ čo u repkového je to 7g), ktoré škodia nášmu organizmu. Upchávajú cievy, čo môže viesť až k infarktu a zvyšujú cholesterol.

Stal sa neodmysliteľnou súčasťou mnohých produktov – kozmetika( šampóny, mydlá, krémy..) či potraviny(čokolády, cereálie, chipsy, tuky..). Rôzny výrobci ukrývali palmový olej v zložení iba pod označením „rastlinné tuky“. Od roku 2014 EU prikazuje obsah palmového oleja uvádzať samostatne.  Mnoho „veganských“ značiek taktiež siahla po tomto produkte avšak zväčša pochadzajú z certifikovaných a ekologických hospodárstiev. Je len na nás či sa i my budeme podielať na tejto tragédií odohrávajúcej sa nám priamo pred očami. Avšak ak je vegánsto cesta zdravého a etického životného štýlu palmový olej do jedálnička určite nepatrí.

ohne v Borneu

ohne v Borneu

pustina po požiary

pustina po požiary

Satelitný záber na požiare

Satelitný záber na požiare