Starostlivosť o vlasy a pleť po vegánsky

Starostlivosť o vlasy a pleť po vegánsky

Prečo používať agresívne chemikálie na vlasy alebo pleť? Milé dámy (určite aj niektorí páni) tu sú jednoduché spôsoby, ako zostať prirodzene žiariace celé leto.

Milión sotva vysloviteľných viacslabičných ingrediencií a rôznych “éčok” na etiketách potravín je znepokojujúci fakt a to isté platí aj pre kozmetické výrobky. Šampóny, kondicionéry a čistiace emulzie na tvár môžu obsahovať tvrdé, sťahujúce zložky, ktoré niekedy spôsobia viac problémov než osohu. Našťastie vyrobiť si vlastné sto percentne prírodné vegánske verzie je super jednoduché. Naviac ušetríte peniaze a zároveň životné prostredie, vaše telo i zvieratá.

Krásne vlasy

Všeobecným omylom je, že pre dosiahnutie čistých, zdravo vyzerajúcich vlasov je potrebné používať komerčné produkty pre starostlivosť o vlasy. V skutočnosti, nutnosť používať šampóny na chemickej báze sa objavila až v polovici 20. storočia. Predtým si väčšina ľudí vlasy umývala s bežným mydlom. Veľa šampónov obsahuje sušiaci alkohol a laurylsulfát sodný, chemický čistiaci prostriedok, ktorý vytvára penu, ale dlhodobým používaním dráždi pokožku. Našťastie existuje veľa neuveriteľne jednoduchých, úplne prírodných alternatív, ktoré zanechajú vaše vlasy čisté a hydratované.

Mnoho ľudí nedá dopustiť na starú dobrú jedlú sódu a ocot. Jedlá sóda má prírodné čistiace vlastnosti. Ocot, napriek jeho kyslosti, v skutočnosti vlasy vyhladzuje a hydratuje. Rozpustite jednu polievkovú lyžicu jedlej sódy v 240 ml vody a naneste na vlasy ako by ste si nanášali šampón. Ďalej aplikujte asi pol šálky jablčného octu alebo obyčajného octu, vmasírujte a opláchnite ako obvykle.

Gurmánskejšou alternatívou je citrónovo-uhorkový šampón, ktorý vám môže pomôcť s problémami so suchou vlasovou pokožkou. Olúpte a nakrájajte čerstvý citrón a uhorku. Zmixujte do hladka (na pyré) v mixéri. Preceďte cez sitko do pohára a dávajte pozor, aby boli odstránené všetky semená alebo kúsky ovocia. Umyte si vlasy ako obvykle. Starostlivo ich opláchnite, aby v nich nezostali žiadne zvyškové čiastočky. Zvyšok môžete uchovať v chladničke asi päť dní.

Kastílske mydlo je skvelá voľba, ak hľadáte niečo jemné, ale podobné ako komerčné šampóny. Kastílske mydlo je čisto prírodné mydlo, kde hlavnú zložku tvorí olivový olej. Na jeho výrobu sa nepoužívajú žiadne živočíšne produkty, ale len rastlinné oleje. Nazývané je podľa oblasti Kastília v Španielsku, kde sa začalo s výrobou mydiel už v 12. storočí.

Vo fľaši zmiešajte pol šálky Kastílskeho mydla s dvomi šálkami vody a pridajte jednu čajovú lyžičku vášho obľúbeného esenciálneho oleja (tea tree olej je skvelý pre mastnú pokožku hlavy, zatiaľ čo jojobový olej pridáva extra vlhkosť). Použite ako akýkoľvek iný šampón.

Drahé značkové produkty pre starostlivosť o vlasy často prezentujú, že ich výrobky obsahujú ovocné alebo rastlinné oleje, o ktorých je známe, že majú vynikajúce hydratačné a kondicionačné vlastnosti. Tieto rastliny a ich oleje môžete použiť aj v ich čistej forme, aby  ste dosiahli nádherné výsledky bez prídavku chemikálií. Avokádo, banány, surový agáve nektár, mandľový olej a olivový olej sú známe pre zázračné účinky na suché vlasy. Ak si z nich doma vyrobíte domácu vegánsku vlasovú masku, vaše vlasy budú hladké a lesklé. Na výrobu domácej avokádovej masky na vlasy stačí, ak popučíte jedno avokádo s jednou lyžicou olivového oleja a jednou lyžicou agáve nektáru, dobre premiešajte. Nechajte masku pôsobiť 15 až 20 minút a dobre opláchnite.

 Tvárou v tvár skutočnosti

Rovnako ako šampóny aj mnoho populárnych značiek pleťovej kozmetiky je plných drsných detergentov a kyselín. Častokrát naša pleť kompenzuje ich vysušujúce účinky nadprodukciou oleja a vytvára cyklus sucha a mastnoty. Môže sa to zdať divné, ale každodenné umývanie tváre s prírodnými olejmi výťahuje viac nečistôt a to bez oslabovania prirodzenej vlhkosti pokožky, a môže napraviť mnoho bežných kožných problémov. Kľúčom je používať typ oleja, ktorý má veľmi jemné molekuly a nebude upchávať póry, ako je napríklad ricínový olej, jojobový olej alebo sezamový olej. Jednoducho nalejte malé množstvo oleja do ruky a jemne masírujte do pokožky tváre asi jednu minútu. Potom prikladajte na ​​tvár veľmi teplé vlhké žinky, ktoré vytiahnu nečistoty a následne jemne zotrite prebytočný olej. Opakujte dvakrát alebo trikrát, a potom pokožku jemne osušte.

Ak vaša pokožka vyzerá matne a je nutné odstrániť čiatočky starej kože, pridaním cukru do oleja zmeníte túto masku na peeling. Pokožku môžete osviežiť a omladiť aj mrkovovou maskou. Je známe, že mrkva má dostatok antioxidantov, vitamínov A a C, vyživuje a chráni pokožku. Na výrobu masky stačí olúpať a upariť dve mrkvy do veľmi mäkka a popučiť ich na kašu. Pridajte jednu lyžicu agáve nektáru, jednu lyžicu olivového oleja a pár kvapiek citrónovej šťavy, ktorý pôsobí ako prírodne sťahujúci prostriedok a toner. Pridajte vodu ak je treba na dosiahnutie krémovej konzistencie, a rovnomerne rozotrite na tvár. Po 15 minútach opláchnite teplou vodou a obdivujte vašu novú vizáž.

Výroba domácich prostriedkov vám nielen šetrí peniaze, ale aj pomáha zaistiť, že všetko, čo použijete na ich výrobu je 100 percent prírodné a vyrobené bez týrania či zabíjania zvierat. Životné prostredie, vaše telo a váš bankový účet vám poďakuje!

Leave a Reply