Za lepším zajtrajškom

Za lepším zajtrajškom

Každý deň umierajú tisíce zvierat pre ľudské potešenie. Čím väčší je dopyt, tým viac živých tvorov je kruto zabíjaných. Žiaľ, ľudia sú neustále vychovávaní v domnienke, že táto krutosť je prirodzená, ba priam potrebná pre dobrý život. Ale je to prirodzené? Je prirodzené zabíjať? Je prirodzené týrať? Je prirodzené ubližovať? Je prirodzené vštepovať tieto vlastnosti ľuďom?

Našťastie, existuje cesta, ktorá nám dovolí urobiť svet každým dňom lepším. Vegánstvo.

Nemusím, ale chcem!

salat herzMnohí ne-vegáni si myslia, že náš jedálniček je chudobný a naše jedlá nie sú tak lahodné. Pretože ako môže byť dobré niečo, čo neobsahuje mäso? Úplne jednoducho! Na všetky živočíšne produkty existujú rastlinné alternatívy, ktoré nájdeme vo vegánskych, BIO a iných obchodoch zameraných na zdravú výživu. Navyše otvorí sa vám brána do úplne nového sveta stravovania. Počuli ste napríklad o tofu, tempehu, seitanu..? Tieto produkty sú omnoho zdravšie a pod obalom neukrývajú smrť. Vegáni narozdiel od nevegánov dbajú na pestrosť a vyváženosť stravy, ktorá je životu viac prospešná ako fastfoody a iné polotovary plné chémie.

Môže obšťastniť kus mŕtveho mäsa?

highres_115712302Stres. Bolesť. Strach. Určite poznáte každý tieto pocity. A každý ich raz cítil. Určite poznáte ľudí z vášho okolia, ktorí žijú dlhodobo pod vplyvom nejakého negatívneho nátlaku. Odzrkadľuje sa to na ich správaní, výzore, či dokonca tele. Tak isto sa to odzrkadľuje i na zvieratách. Celý svoj život žijú pod vplyvom hrôzy, ktorú neskor ľudia konzumujú. Žiadnou tepelnou úpravou sa nezbavíte týchto emócií, ktoré nesie každý kúsok mäsa.

Spoločnosť a kultúra nás učí, ktoré zviera je potrava a ktoré domáci mazlíček. Ale je medzi nimi rozdiel? Všetko sú to živé bytosti cítiace bolesť a túžiace po láske. Všetko sú to tvory, ktoré kráčali po tejto zemi omnoho skôr ako ľudia. Tak akým právom rozhodujeme o ich životoch?

Každý život je zázrakom prírody a vegáni si uvedomujú ich jedinečnosť a dôležitosť vo svete. Predsa aj zrnko piesku tvorí Saharu.

Šťastný, šťastnejší, vegán

vegan-lifestyle-green-hotels-paris-franceVedecké výskumy dokázali, že ľudia nekonzumujúci živočíšne produkty sú omnoho šťastnejší. Je u nich omnoho nižší počet samovrážd, iného seba-poškodzovania, či ubližovania druhým. Tak isto sú to omnoho zdravší ľudia. Klesá u nich pravdepodobnosť obezity, infarktu, rôznych srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny, či osteoporózy. Svoje šťastie rozdávajú aj svojmu okoliu. Sú to ľudia milujúci rovnako všetky živé tvory a správajú sa k ním s úctou a s rešpektom. Tak isto aj k ľuďom vo svojom okolí. Prinášajú každý deň do života pozitívnu energiu, ktorá vás nakopne a vykúzli úsmev na tvári. Mnohí z nich sú aktivistami, alebo členmi rôznych organizácií pre záchranu a pomoc ľuďom, zvierat a životného prostredia.

Záleží na každom!

veganmarketing_sizedVeľakrát mi bolo povedané: „To že jeden človek prestane jesť mäso, svet nespasí. Aj tak si ho dá ďalších desať na obed.“ Omyl! Nie ste jediný! Každý deň sa pridáva k nám viac a viac ľudí. Každý deň si stále viac a viac ľudí uvedomuje skutočné hodnoty a krásu vegánského života. Možno svojím rozhodnutím dnes zachránite iba jedinú živú bytosť pred jatkami, ale spolu všetci ich zachránime stovky, tým že sa zníži dopyt po týchto produktoch a nebudú ich mať pre koho zabíjať. A o pár rokov?

Možno sa staneme svedkami toho, že citát Garyho Smitha sa stane skutočnosťou: „Pred 150 rokmi by vás považovali za bláznov, pokiaľ by ste presadzovali koniec otroctva. Pred 100 rokmi by sa vám smiali za návrh, že by ženy mali mať volebné právo. Pred 25 rokmi by vás nazvali perverzným za obhajobu práv gayov. Dnes sa nám smejú, keď chceme, aby skončilo otroctvo zvierat. Jedného dňa sa smiať nebudú.“

Leave a Reply