Zvieracie bielkoviny kradnú vápnik z našich kostí

Zvieracie bielkoviny kradnú vápnik z našich kostí

Univerzita v Yale publikovala v roku v 1992 na základe štúdie uskutočnenej v 16 krajinách a následne potvrdenej v mnohých ďalších prieskumoch správu, v ktorej uviedla, že 70 % počtu zlomenín u žien od veku 50 rokov bolo zapríčinených konzumovaním živočíšnych proteínov.

Znamená to, že živočíšne bielkoviny, špeciálne kazeín (prítomný v mlieku), sa telo snaží neutralizovať vylučovaním vápnika z našich kostí.

vápnik a kosti

Zistilo sa, že vápnik, ktorý sa uvoľňuje z kostí, je následne vylúčený v moči. Tento fakt dokázalo už mnoho štúdií.

Navyše, ľudia, ktorí sa tejto štúdie zúčastnili, nemuseli piť extrémne množstvá mlieka, aby boli výsledky viditeľné. Závery boli uskutočnené na základe normálnych návykov jeho konzumácie.

Ďalšia štúdia bola spracovaná Univerzitou v Kalifornii v San Francisku, nazvaná Štúdia výskumu osteoporotických zlomenín v skupine žien vo veku od 65 rokov.

Testovali 1000 žien viac než sedem rokov a odhalilo sa, že ženy s najvyšším pomerom živočíšnych oproti rastlinným bielkovinám mali zvýšený výskyt zlomenín kostí, než ženy s najnižším pomerom. Ich úbytok kostnej hmoty bol oveľa väčší než v prípade žien, ktoré jedli menej živočíšnych bielkovín.

Je potrebné mať na pamäti, že všetky ženy, ktoré sa zúčastnili tejto štúdie, konzumovali stravu s veľkým prísunom živočíšnych bielkovín. Netestovali sa ženy prijímajúce len rastlinné bielkoviny, výsledok by bol potom omnoho ohromujúcejší.

Výskumníci hľadali výlučne ženy s bežnými stravovacími návykmi a zistili, že tie, ktoré jedli viac rastlinných bielkovín, vykazovali menej zlomenín kostí.

Univerzita v Kalifornii na San Franciskom oddelení pre medicínu publikovala skoršiu štúdiu s účasťou ľudí z 33 krajín, na základe ktorej sa sformuloval záver, že vyšší pomer zeleniny oproti živočíšnym proteínom napomáha úbytku zlomenín kostí až k ich úplnému vymiznutiu.

Znamená to, že pitie mlieka nielenže telu neprospieva, ale zrejme mu aj ubližuje. Živočíšne bielkoviny vo všeobecnosti nie sú prospešné pre náš organizmus.

Tento záver predstavuje protiklad k tomu, čo nám bolo roky vštepované, no v istom momente by sme mali začať veriť výskumom, a nie sloganom mliekarenských spoločností.

Chcem byť informovaná/ý o vegánskom dianí:
informacie o veganstve
[newsletter_form]

 

Leave a Reply